niedziela, 10 kwietnia 2016

Lata dwudzieste, lata trzydzieste... W przedwojennej Polsce- Maja i Jan Łozińscy


Tytuł:W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne
Autor: Maja i Jan Łozińscy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Liczba stron:284
6/10
Maja i Jan Łozińscy są badaczami obyczajów i życia Polaków w XIX wieku i okresie międzywojennym. W swoich pracach wykorzystują fragmenty pamiętników, wspomnienia, relacje oraz prasę, czy literaturę z tamtych lat, a wszystko to wzbogacone jest dużą ilością archiwalnych zdjęć, plakatów, ogłoszeń itp. Książka "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" to reportaż, w którym anegdoty, relacje literackie i wspomnienia znanych postaci tworzą opowieść o jednym z najciekawszych okresów w historii Polski.

Jakoś tak nie mogę odejść od książek o tematyce historycznej. Znowu odwiedziłam TAK Czytam i znowu nie wyszłam stamtąd z pustymi rękami, a ta pozycja to jedna z tych, które "wybierają mnie", kiedy wchodzę do księgarni i głaskam je grzbietach. Ale do rzeczy.

Książka podzielona jest na osiem rozdziałów:
1. Początki
2. Pejzaże miast
3. Na wsi we dworze, w pałacu
4. Czas zabaw i bankietów
5. W kinie, w kabarecie
6. W podróży
7. Automobiliści, lotnicy i inni
8. Ostatnie lata
Każdy z nich zawiera wiele wiadomości o danym aspekcie życia Polaków w dwudziestoleciu, wszystko to okraszone licznymi, naprawdę ciekawymi i pozwalającymi poczuć klimat tamtych lat zdjęciami.

Język, jakim napisana jest książka sprawia, że czytelnik zapomina, iż czyta książkę o wydarzeniach z historii. Wspomnienia osób takich, jak Monika Żeromska, Maria Kuncewiczowa, czy Jarosław Iwaszkiewicz są idealnie wplecione w opowiadaną historię, dodając jej jednocześnie wiarygodności, ale też pewnej lekkości, dzięki której czytelnik oczami wyobraźni widzi świat sprzed dziewięćdziesięciu lat; odwiedza kina, modne wówczas restauracje, czy uczestniczy w przyjęciu organizowanym we dworku. 

Największą zaletą są chyba zdjęcia. Z wielką przyjemnością analizowałam niemal każde. Myślę, że współczesny człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak barwnym okresem było dwudziestolecie międzywojenne. Mimo tego, że po ponad stu dwudziestu latach rozbicia, a wręcz nieistnienia, Polska odradzała się z popiołów, mimo zróżnicowania cywilizacyjnego społeczeństwa, spowodowanego zaborami, Polacy wręcz upajali się odzyskaną wolnością, inwestowali w rozwój kultury, sztuki i życia towarzyskiego i dokładali wszelkich starań, by odbudować kraj, który nie będzie "odstawał" od zamożnego zachodu i będzie miejscem spokojnego i dobrego życia dla jego mieszkańców. Co ciekawe, wiele udało się wtedy osiągnąć i po lekturze tej książki zastanawiam się mocno, jak wyglądałby nasz kraj, gdyby nie II wojna światowa. 

Jedynym mankamentem jest według mnie zbyt długi rozdział o lotnikach i automobilistach. Po prostu niezbyt interesuje mnie ten temat, który jako jedyny został opisany w najdrobniejszych szczegółach, podczas gdy pozostałe zawierają w sobie wiele informacji, ale w bardziej ogólnej formie. 

Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem historii, to z czystym sumieniem polecam Ci "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne". Książka jest napisana tak, że nawet nie zorientujesz się, że przyswajasz fakty historyczne. Według mnie jest idealna na sobotnie popołudnie, kiedy z kubkiem gorącej herbaty, zawinięci w kocyk i z kotem (psem, chomikiem, żółwiem...) na kolanach chcemy się zrelaksować przy dobrej, ale niezbyt męczącej lekturze. Połączenie przyjemnego z pożytecznym- czego chcieć więcej?

7 komentarzy:

 1. z zainteresowaniem sięgnę po tę książkę, ostatnio poszukuję właśnie takich historycznych inspiracji. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że rozdział "Czas zabaw i bankietów" mógł by mnie zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurczę, naprawdę świetna pozycja! I chyba warto po nią sięgnąć, chociażby dla poszerzenia wiedzy w tym zakresie :)
  A tak odpisując Ci na Twój komentarz na moim blogu: jeśli kiedyś będziesz robiła budyń, to spróbuj chociaż trochę posmakować :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam ten okres w historii, fascynuje mnie codzienność i styl życia różnych epok, więc to zdecydowanie pozycja dla mnie :) I wiesz co? Jak tylko spojrzałam na rozdziały, pomyślałam sobie, że wszystko fajnie, ale po co ci automobiliści ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pejzaże miast. To brzmi obiecująco.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli podobał Ci się wpis - zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło :)
A jeśli Ci się nie podobał - to też zostaw komentarz, byle (w miarę) cenzuralny i konstruktywny - chętnie dowiem się czegoś, czego bez Twojej pomocy bym się nie dowiedziała i poznam Twoje spojrzenie na dany temat :)