poniedziałek, 22 lutego 2016

Przeznaczenie, traf, przypadek. Opowiadania- Jacek Cygan

Tytuł: Przeznaczenie, traf, przypadek. Opowiadania
Autor: Jacek Cygan
Wydawnictwo: Znak Literanowa
Liczba stron: 256
7+/10
Jacka Cygana nie trzeba nikomu przedstawiać. Znamy go przede wszystkim jako poetę, autora tekstów piosenek i scenarzystę. Nie oszukujmy się, prawie każdy z nas przynajmniej raz w życiu nucił sobie pod nosem "Dziewczyny lubią brąz", albo "Życie jest nowelą". W Książce "Przeznaczenie, traf, przypadek" autor mierzy się z inną formą literacką w postaci krótkich, aczkolwiek bardzo bogatych w treść opowiadań.

Po raz kolejny zacznę od wielkiego plusa dla Wydawnictwa za bardzo ładne wydanie książki. Niby "nie ocenia się książki po okładce", i to dosłownie, ale jeśli książka ma wartościową treść, a przy tym dobrze się prezentuje, to zadowolenie czytelnika jest podwójne. 

Książka jest zbiorem krótkich, niepowiązanych ze sobą opowiadań, których wspólnym mianownikiem są tytułowe przeznaczenie, traf lub przypadek. Autor ukazuje w nich głębię z pozoru prozaicznych i nic nieznaczących wydarzeń, które dla bohaterów stają się niejednokrotnie punktem zwrotnym w ich życiu. Mamy w nich wszystko to, co każdy człowiek zna: rutynę dnia codziennego, bolesne zderzenia marzeń z rzeczywistością, młodzieńczą naiwność, konieczność przewartościowania dotychczasowego życia. Jedne mają szczęśliwe zakończenie, inne skłaniają do przemyśleń.

Według mnie nie jest to książka, którą czyta się w jeden wieczór, co wcale nie oznacza, że jest zła. Wręcz przeciwnie- skupienie i uwaga nad treścią przychodzą samoczynnie podczas czytania, chociażby dzięki temu, że narrator w pierwszym opowiadaniu zwraca się bezpośrednio do czytelnika. Wszystkie historie są pełne metafor i symboli, a jednocześnie napisane pięknym i przystępnym dla czytelnika językiem. Bez zbędnej pompatyczności, za to z dużym wdziękiem i delikatnością. Nie znajdziemy w niej spektakularnego heroizmu, zdegenerowanych czarnych charakterów, czy humoru bijącego z każdej strony. Jacek Cygan w swoich opowiadaniach przedstawia życie takim jakie jest; ze wszystkimi wzlotami i upadkami, popełnianymi błędami i ich naprawianiem, docenianiem drobnych rzeczy. Z jednej strony subtelne, a z drugiej jest w nich coś co sprawia, że Andrzej Wajda widzi w nich scenariusze do filmów.

Nie jestem fanką tego typu literatury, a jednak "Przeznaczenie, traf, przypadek" ma w sobie coś, co sprawia, że książka  zapada głęboko w pamięć i wiem, że kiedyś do niej wrócę. Może to dzięki temu, że w tej prozie poezja jest tak mocno wyczuwalna, a może dlatego, że wśród 26 opowiadań każdy może odnaleźć cząstkę siebie?

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova 

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię Jacka Cygana :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka już jakiś czas jest na mojej liście do przeczytania, z pewnością po nią sięgnę, wiele się po niej spodziewam. :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli podobał Ci się wpis - zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło :)
A jeśli Ci się nie podobał - to też zostaw komentarz, byle (w miarę) cenzuralny i konstruktywny - chętnie dowiem się czegoś, czego bez Twojej pomocy bym się nie dowiedziała i poznam Twoje spojrzenie na dany temat :)